نفقه

 

ترک انفاق (نفقه)

یکی از معضلات خانواده که حجم عظیمی از پرونده های دعاوی خانواده  و مشاوره حقوقی وکیل دادگاه خانواده را به خود اختصاص داده است عدم پرداخت نفقه یا ترک انفاق  از جانب شوهر یا پدر بوده که معمولاً به دلیل ضعف بنیه مالی مرد و یا لجبازی شوهر می باشد.

مردان ایران علی الخصوص نسل های بعد از انقلاب اسلامی به دلیل عوامل مختلف غالباً وضعیت اخلاقی و رفتاری مناسبی نداشته و به واسطه تنبلی و تن پروری و یا اعتیاد و عدم امید به آینده علاقه ای به کار و تلاش و تأمین معاش زن و فرزند خود نداشته و به همین سبب در منجلاب مشکلات مالی گرفتار شده که خود منشاء و اولین عامل طلاق در ایران می باشد.

قبول وکالت دعاوی خانوادگی ( ارزان – فوری)

حق الوکاله بصورت اقساطی 

۰۹۱۲۲۳۰۲۳۰۲

علاوه بر آن سردی روابط جنسی دومین عامل طلاق در ایران بوده که در پی آن کم کم اختلافات خود را پدیدار نموده و جالب آنکه علت اصلی این اختلافات پس از مدتیص فراموش گردیده و با افزایش حساسیت طرفین نسبت به یکدیگر سبب ساز درگیری فیزیکی و توهین در رابطه فیزیکی گردیده،قافل از آنکه علت اصلی اختلافات در جای دیگری نهفته است.

نگران حق الوکاله نباشید ما بصورت اقساط ماهیانه ۸۰۰ هزار تومان پرونده شما را به جریان میاندازیم .

نفقه چیست؟

نفقه عبارت است از تأمین نیازها و احتیاجات مادی زن و فرزند که تأمین آن بر دوش مرد می باشد.

نفقه شامل مسکن،پوشاک،غذا،اتات منزل،هزینه های درمانی و بهداشتی و در پاره ای موارد استخدام خادم برای زن می باشد.

پرداخت نفقه جهت فرزندان نیز الزامی است و به طور خلاصه نفقه یعنی خرج کردن و تأمین هزینه های زن و فرزند که سرپیچی از آنرا ترک انفاق گویند.

نفقه در ازدواج موقت یا متعه به زن تعلق نمیگیرد مگر اینکه کتباً شرط شده باشد.

استحقاق نفقه

زن به محض انعقاد عقد نکاح و فرزند به محض تولد مستحق نفقه می گردد مگر در موارد عدم تمکین عام یا خاص یا نشوز! که نفقه زن قطع گردیده و مرد تکلیفی به پرداخت آن ندارد.

بنابراین حتی اگر زن بعد از عقد در خانه پدر باشد نیز تأثیری در استحقاق  نخواهد داشت و در هر صورت زن می بایست نفقه وی را پرداخت نماید و همچنین شاغل بودن زن یا بیکاری شوهر نیز زوج را از ادای این وظیفه مبرا نمی کند.

مواردی که زن را از حالت واجب النفقه بودم خارج می کند عبارت است از:

عدم تمکین عام:شامل نظافت منزل،شستشو،حق معاشرت،نگهداری و تربیت فرزند

عدم تمکین خاص: شامل رابطه جنسی و زناشویی

ناشزه بودن: به معنی نافرمانی زن در انجام وظایفش می باشد زن را از نفقه محروم می نماید.

چگونگی مطالبه نفقه و نحوه شکایت

در صورتی که شوهر از پرداخت هزینه های زندگی شانه خالی کند زن و فرزند می توانند علیه وی در دادگاه خانواده،شورای حل اختلاف و دادسرا ها اقدام به شکایت حقوقی و کیفری مبنی بر مطالبه نفقه یا ترک انفاق نماید.

در صورت شکایت کیفری ترک انفاق به تجویز ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده،شوهر به زندان تعزیری درجه ۶ که مجازات آن ۶ ماه تا ۲ سال حبس است محکوم می شود.همچنین در صورت محکومیت حقوقی اعمال ماده صورت پذیرفته و در صورتی که اموالی در بین نباشد به حبس و زندان فرستاده خواهد شد.

جلوگیری از محکومیت نفقه

دفاع در برابر شکایت ترک انفاق از جانب زن:

مرد برای پیشگیری از محکومیت خود در دادگاه نفقه چاره ای جز اثبات اینکه نفقه را پرداخت نموده است ندارد و برای اثبات پرداخت نفقه معوقه لازم است رسید کتبی همسر یا فیش بانکی پرداخت نفقه را در دادگاه خانواده یا دادسرا ارائه نماید! و یا با معرفی شهود آنرا به اثبات برساند.

همانطوری که به عرض رساندیم مطالبی چون بیکاری،فقر و نداری شوهر تأثیری در این باب نداشته و دفاعیات غیر موجه محسوب می شود و تنها در دست داشتن دادنامه عدم تمکین و یا اثبات ناشزه بودن می تواند به زوج در مقام دفاع از خود در دادگاه نفقه مدد برساند.

لازم به ذکر است یکی از مواردی که به موجب ند نکاحیه زوج به زوجه وکالت و حق طلاق داده است عدم پرداخت نفقه از سوی مرد است که به سبب آن زوجه قادر خواهد بود علیه زوج دادخواست عدم امکان سازش و طلاق تقدیم نماید.

برای مشاوره حقوقی رایگان با وکیل خانواده و طرح سؤالات قضائی با شماره ۰۹۱۲۲۳۰۲۳۰۲ تماس حاصل فرموده و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید.

بهتر است قبلا از طریق تلگرام خود را معرفی و اسناد خود را ارسال نموده تا نتیجه بهتری اخذ نمایید.ما بسیار فوری و ارزان و فوری با حق الوکاله ارزان و تقسیطی در خدمت شما هستیم.

جهت مشاهده سایت وکیل دادگاه خانواده لطفا اینجا را کلیک بفرمائید.

وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی  وکیل نفقه وکیل دادگاه خانواده وکیل  وکیل نفقه